Wiosna i lato to idealny czas, aby zadbać o potrzeby organizmu i przypomnieć sobie, jak zabezpieczyć go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak nadmierne promieniowanie ultrafioletowe (UV). Brak ochrony przed słońcem, a konkretniej przed emitowanym przez nie promieniowaniem może powodować przedwczesne starzenie się skóry, oparzenia, zwiększone ryzyko raka skóry, czy też uszkodzenie oczu. Światło słoneczne jest jednak najlepszym naturalnym źródłem witaminy D i nie można ignorować tej zależności. Przebywanie na świeżym powietrzu w słoneczne dni jest ważne, ale również istotne pozostaje, aby zadbać o potrzeby żywieniowe organizmu, nawodnienie i utrzymać ogólne dobre samopoczucie. Oprócz witaminy D, w której syntezowaniu pomaga nam słońce, istnieją suplementy, które wesprą Twoje zdrowie i zadbają o dobrą kondycję skóry. 

Zalety suplementacji w słoneczne dni 

Regularna ekspozycja na słońce, w bezpiecznych granicach, jest niezbędna dla syntezy witaminy D i ogólnego samopoczucia, ale nadmierna ekspozycja może zwiększać ryzyko uszkodzenia skóry i oparzeń słonecznych. Suplementacja stosowana podczas słonecznych dni zazwyczaj skupia się na wspieraniu zapotrzebowania organizmu na witaminę D oraz ochronie przed uszkodzeniami słonecznymi. Poniżej opisaliśmy kilka podstawowych suplementów diety oraz jakie jest ich zastosowanie. 

Suplementy a słońce - witamina D – czy warto ją dodatkowo przyjmować? 

Chociaż światło słoneczne jest doskonałym, naturalnym źródłem witaminy D, niektórzy ludzie mogą nadal mieć niski poziom z powodu ograniczonej ekspozycji na słońce lub innych czynników. Jeśli martwisz się poziomem witaminy D, zwłaszcza gdy stosujesz ochronę przed promieniami UV, możesz rozważyć przyjmowanie suplementów witaminy D. Jednak zawsze zaleca się skonsultowanie się z pracownikiem systemu ochrony zdrowia oraz wykonanie badań krwi w celu ustalenia, czy istnieją niedobory tej witaminy oraz dobrania odpowiedniej dawki dla konkretnych potrzeb. 

Kwasy tłuszczowe OMEGA-3 - ważne bez względu na pogodę 

Kwasy tłuszczowe omega-3 oferują liczne korzyści zdrowotne, w tym wspieranie zdrowia serca, zmniejszanie stanu zapalnego i promowanie funkcji mózgu. W pierwszej kolejności warto pozyskać Omega-3 ze źródeł dietetycznych, takich jak tłuste ryby (np. łosoś, sardynki), a suplementy na bazie alg lub suplementy oleju rybnego mogą być korzystne, jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów bogatych w omega-3. 

Suplementy a słońce - przeciwutleniacze 

Ekspozycja na słońce może generować wolne rodniki w organizmie, co może przyczyniać się do uszkodzenia komórek i starzenia się. Przeciwutleniacze pomagają zneutralizować te szkodliwe wolne rodniki. Spożywanie diety bogatej w owoce i warzywa może stanowić naturalne źródło przeciwutleniaczy. Jeśli jednak czujesz, że potrzebujesz dodatkowego wsparcia, możesz rozważyć przyjmowanie suplementów przeciwutleniających, takich jak witaminy A, C i E

Elektrolity w upalne dni – woda jako ochrona całego organizmu 

W słoneczne dni, szczególnie podczas aktywności fizycznej lub ekspozycji na ciepło, ważne jest, aby pozostać nawodnionym i utrzymać prawidłową równowagę elektrolitową. Elektrolity, takie jak sód, potas, magnez i wapń, mają kluczowe znaczenie dla różnych funkcji organizmu. Możesz uzupełnić elektrolity poprzez zrównoważoną dietę i pijąc odpowiednią ilość wody mineralnej. W przypadku niedoborów można rozważyć suplementy elektrolitowe lub napoje i suplementy dla sportowców - taka suplementacja w upalne dni przyniesie wiele korzyści. 

Pielęgnacja i ochrona skóry przed słońcem 

Żeby zachować zdrowy wygląd skóry i zabezpieczyć ją przed szkodliwymi efektami promieniowania UV, zastosuj się do tych kilku typowych sposobów ochrony przed promieniowaniem UV: 

Filtr przeciwsłoneczny - jak skutecznie chronić się przed słońcem? 

Zastosuj filtr przeciwsłoneczny o szerokim spektrum działania o współczynniku ochrony przeciwsłonecznej (SPF) równym 30 lub wyższym na całą odsłoniętą skórę, w tym twarz, szyję, ramiona i nogi. Nakładaj ponownie co dwie godziny lub częściej, jeśli się pocisz lub pływasz. Koniecznie sprawdź kosmetyki do opalania.

Odzież jako ochronna przed słońcem 

Noś odzież zakrywającą skórę, taką jak koszule z długimi rękawami, długie spodnie i czapki z szerokim rondem. Jako ochrony przed promieniami UV szukaj odzieży o ciasnym splocie lub tkaninie chroniącej przed słońcem oznaczonej certyfikatem UPF (Ultraviolet Protection Factor). 

Ochrona przed szkodliwymi promieniami UV – okulary przeciwsłoneczne 

Noś okulary przeciwsłoneczne, które blokują 100% promieni UVA i UVB, aby chronić oczy i delikatną skórę wokół nich. Poszukaj okularów przeciwsłonecznych oznaczonych jako zapewniające ochronę UV 400 – te zapewnią najlepszą ochronę przed promieniami UV. 

W dni słoneczne szukaj cienia i ogranicz ekspozycję na słońce 

Pozostań w cieniu, szczególnie w godzinach szczytu promieniowania UV między 10 rano a 16 po południu. Jeśli jesteś na zewnątrz, spróbuj znaleźć schronienie pod drzewem, parasolem lub innymi formami cienia. 

Staraj się ograniczyć czas w bezpośrednim świetle słonecznym, szczególnie w godzinach szczytu UV. Jeśli musisz być na zewnątrz, zaplanuj zajęcia wczesnym rankiem lub późnym popołudniem, kiedy promienie słoneczne są mniej intensywne. 

Uważaj na powierzchnie odbijające światło. Promienie UV mogą odbijać się od powierzchni odbijających światło, takich jak woda, piasek, śnieg, zwiększając ekspozycję. Podejmij dodatkowe środki ostrożności w tych środowiskach. 

Ochrona przed słońcem - sprawdzaj indeks UV 

Indeks UV dostarcza informacji o sile promieni UV słońca w Twojej okolicy. Pamiętaj o sprawdzeniu indeksie UV i podejmij odpowiednie środki, aby chronić się, gdy jest wysoki. 

Podsumowanie

Przebywanie na świeżym powietrzu w pogodne dni jest korzystne dla zdrowia. Jednak, jak ze wszystkim, należy zachować umiar i zdrowy rozsądek. Wystawiając się na działanie słońca i jego promieni, pamiętaj o konsekwencjach zdrowotnych, do jakich prowadzi nierozsądne korzystanie z tego dobra natury. Promienie UV mogą przenikać przez chmury, dlatego ważne jest, aby zachować środki ostrożności nawet w pochmurne dni. Ochrona przed promieniowaniem UV powinna być praktykowana przez cały rok, a nie tylko latem lub na plaży. 

Dla utrzymania dobrego zdrowia warto zadbać o zbilansowaną dietę, zawierającą wszystkie makro- i mikroelementy, a suplementację włączyć w przypadku niedoborów i braku możliwości dostarczenia wszystkich składników z pożywienia. Pamiętaj, że konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem lub zarejestrowanym dietetykiem przed rozpoczęciem jakichkolwiek nowych suplementów. Mogą oni ocenić Twoje konkretne potrzeby i zapewnić spersonalizowane rekomendacje w oparciu o Twój stan zdrowia, styl życia i wszelkie istniejące leki lub stany, które możesz mieć.