• Kategorie
  • Szukaj
  • Odżywki energetyczne i elektrolity

W czasie treningu, wraz ze wzmożoną ilością potu, tracisz dużo wody i mikroelementów –  pamiętaj, aby na bieżąco je uzupełniać, aby uniknąć odwodnienia i problemów elektrolitowych. Uzupełnienie elektrolitów w organizmie to czynność, o której żadna osoba aktywna fizycznie nie może zapominać. Olimp Sport wychodzi naprzeciw tej potrzebie i oferuje różnego rodzaju odżywki dodające energii w postaci tabletek i płynów. Jak się nawodnić i czym uzupełnić elektrolity? Zapoznaj się z ofertą odżywek energetyzujących.

Uzupełnienie elektrolitów

Posiadanie napojów z magnezem i witaminą B, pozwoli w każdej chwili uzupełnić mikroelementy utracone w wyniku treningu. Warto mieć w domu także odżywki energetyczne w formie tabletek musujących bogatych w witaminę C, kolagen, potas czy wapń.  Dzięki wolnemu uwalnianiu się składników, ich zawartość w organizmie będzie stała w czasie i po treningu.

Nawadnianie

Równie ważne jest zapewnienie sobie odpowiedniego nawodnienia. Uprawiając sport, musisz pamiętać o regularnym piciu wody, tym bardziej, że intensywny wysiłek zwiększa wydzielanie potu, a tym samym utratę wody z organizmu. Właściwy poziom nawodnienia jest niezbędny dla uzyskania optymalnych możliwości treningowych. W zależności od dyscypliny i intensywności treningów, picie wody może jednak nie wystarczyć. Dlatego warto sięgnąć po izotoniki.

Odżywki nawadniające zapewnią Ci nie tylko nawadnianie podczas treningu, ale również uzupełnienie potrzebnych mikroelementów. Możesz sięgnąć po dostępne w sklepach gotowe napoje, jednak lepszym rozwiązaniem będzie izotonik w proszku. Dzięki temu przygotujesz napój według swoich potrzeb i zapewnisz nawadnianie po treningu. Dodatkowo odżywki energetyczne w takiej formie to dobry sposób, aby na bieżąco uzupełniać elektrolity.

Odżywki nawadniające są szczególnie polecane osobom uprawiającym dyscypliny wytrzymałościowe ze względu na to, że są one bardzo narażone na odwodnienie. Odżywki nawadniające sprawdzą się jednak również w przypadku każdej innej dyscypliny. Są polecane dla osób bardzo aktywnych, a także tych, u których nadmierny wysiłek czy stres powodują obniżenie poziomu elektrolitów.

Energia na wysokim poziomie

Do uprawiania sportu potrzebna jest energia. Odżywki dodające energii pomogą w jej uzupełnieniu. Zawarte w nich węglowodany zapewnią niezbędną energię mięśniom. To sprawi, że znacznie zmniejszy się odczucie zmęczenia, a trening będzie bardziej efektywny. Warto na to zwrócić uwagę szczególnie w przypadku dyscyplin wytrzymałościowych. Odżywki energetyzujące, takie jak płynny shot, żele energetyczne czy odżywka białkowa to suplementy na wydolność, które pomogą Ci utrzymać energię potrzebną do wysiłku fizycznego.

Odżywki dodające energii bazują m.in. na ekstraktach roślinnych, które efektywnie zwiększają poziom energii i generują pobudzenie. Często zawierają kofeinę lub guaraninę, czyli kofeinę pochodzącą z guarany. Odżywki energetyczne mają też w składzie nierzadko żeń-szeń, który pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zmniejsza uczucie zmęczenia i pobudza czujność. W preparatach znajdziesz też BCAA, czyli aminokwasy rozgałęzione. Odżywki dodające energii z BCAA działają na układ nerwowy, dzięki czemu mogą opóźniać pojawienie się zmęczenia ośrodkowego. Jest to szczególnie istotne dla sportowców trenujących dyscypliny wytrzymałościowe.

Uzupełnienie elektrolitów i nawadnianie organizmu to podstawy przy każdej aktywności fizycznej. Rozsądne podejście do tematu zapewni zadowalające efekty po treningu i dobre samopoczucie. Połączenie tego ze zbilansowaną dietą i odpowiednią suplementacją przed treningiem pozwoli Ci cieszyć się zdrowiem i świetną formą na długo.