Żelazo jest bardzo ważnym mikroelementem, odgrywającym kluczową funkcję w produkcji hemoglobiny, odgrywa ważną rolę w metaboliźmie, odpowiada za wzmocnienie organizmu i przyczynia się do prawidłowego rozwoju mózgu.

Przyczyny niedoboru żelaza

Niedobory tego mikroelemntu mogą wynikać z wielu czynników, w tym wynikającej z diety, ubogich w produkty bogate w dziesięć pierwiastków (np. czerwone mięso, zielone warzywa liściaste), problemy z wchłanianiem w przewodzie pokarmowym (np. w chorobach trzewnej czy stanach zapalnych) oraz pochodzącego zapotrzebowanie, np. w ciąży, w okresie ciąży, u kobiety z obfitymi miesiączkami. spożyciem jest zużycie energii krwawień, takich jak wrzody czy urazy.

Skutki niedoboru żelaza

Brak ilości płynu w urządzeniu, który występuje, objawiając się tym, głowicą skórną, zawrotami głowy i zestawem z koncentracją. Żelazo jest kluczem do produkcji hemoglobiny, która odpowiada za transport krwi. Długotrwałe mogą obowiązywać problemy z układem zabezpieczającym oraz pogorszenia funkcji poznawczych

Metody uzupełnienie żelaza

Uzupełnianie zawartości powinno być spożywane od zbilansowanej diety w produktach takich jak:

Naturalne źródła żelaza

Produkty bogate w żelazo można podzielić na dwie kategorie: produkty pochodzenia zwierzęcego (zawierające żelazo hemowe, przyswajalne) i produkty pochodzenia roślinnego (żelazo niehemowe). Oto lista przykładowych produktów z obu grup:

Produkty pochodzenia zwierzęcego (żelazo hemowe)

  • Czerwone mięso – wołowina, baranina i jagnięcina.
  • Wątróbka
  • Ryby – szczególnie tuńczyk, łosoś, sardynki
  • Owoce morza – małże, ostrygi, krewetki, kraby
  • Drób – Wątróbka drobiowa, ciemne mięso z kurczaka, serca drobiowe

Produkty pochodzenia roślinnego (żelazo niehemowe)

  • Rośliny strączkowe – soczewica, ciecierzyca, fasola
  • Pełnoziarniste produkty zbożowe – kasze
  • Zielone warzywa liściaste– szpinak
  • Orzechy i nasiona – pestki dyni, sezam
  • Owoce suszone– morela,
  • Tofu i tempeh

Warto wiedzieć, że żelazo pochodzenia zwierzęcego (hemowe) jest lepiej przyswajalne niż z roślinami (niehemowe). Dodanie zdrowia C do pożywienia może być zakażone wchłanianie żelaza

Należy dodatkowo uwzględnić witaminę C, która zwiększa wchłanianie spożycia. Ważne jest wyłączenie spożywania produktów ograniczających absorpcję spożycia, takich jak kawa, herbata i produkty bogate w wapń, przed bezpośrednio lub po posiłku.

Uzupełnienie niedoborów żelaza poprzez suplementację.

Problem niedoboru żelaza można skutecznie rozwiązać przy pomocy suplementacji odpowiednimi preparatami. Regularne badania poziomu tego pierwiastka i konsultacje lekarskie i sprawią, że suplementacja będzie odpowiednio dobrana i poprawa kondycji zdrowotnej będzie skuteczniejsza.

Więcej informacji na temat suplementów żywieniowych znajdziesz na blogu Witalna Paczka

Przykładowe suplementy zawierające żelazo

Na rynku dostępne są różne formy suplementów diety, w tym:

Więcej suplementów z żelazem znajdziesz na stronie Witalna Paczka

Regularność w przyjmowaniu suplementów i konsultacji lekarskich przed użyciem są kluczowe, aby uniknąć skutków, takich jak dolegliwości żołądkowe lub problemy zdrowotne.

Podsumowanie

Żelazo to kluczowy pierwiastek dla naszego zdrowia, którego niedobór prowadzi do braku mocy, osłabienia, problemów z koncentracją, a w konsekwencji do anemii.
Główne przyczyny niedoborów żelaza to do niewłaściwa dieta, brak spożycia (np. w ciąży), utraty krwi oraz zaburzeń wchłaniania.
Aby zapobiec niedoborom żelaza, warto sięgać po produkty bogate w żelazo, takie jak wątróbka, czerwone mięso, ryby, rośliny strąkowe czy zielone warzywa.
Regularne badania oraz konsultacja lekarska są niezbędne, przed zastosowaniem dodatkowej suplementacji preparatami z żelazem i  pozwolą uniknąć skutków ubocznych przedawkowania.

Więcej informacji na temat suplementów poruszanych w artykule znajdziesz na stronie Witalna Paczka.