Witamina D jest nazywana witaminą słońca. Nie bez przyczyny – to właśnie dzięki wystawianiu skóry na promienie słoneczne dochodzi do jej wytwarzania. Niestety, ze względu na niewielki stopień nasłonecznienia kraju i dietę, która nie pokrywa zapotrzebowania, wiele osób cierpi na niedobory tego cennego składnika. Dowiedz się, za co odpowiada witamina D, na co pomaga, jakie są objawy jej niedoboru i jak wygląda suplementacja witaminy D.

Witamina D – na co pomaga i za co odpowiada?

Witamina D jest bardzo ważna dla zdrowia i dobrego samopoczucia. Na co pomaga witamina D? Jest niezbędna dla organizmu z wielu powodów:

 • Jej główną funkcją jest utrzymanie właściwego poziomu fosforu i wapnia. Korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój oraz stan kości i zębów. Pomaga zapobiegać krzywicy u dzieci oraz osteoporozie u osób starszych.
 • Stymuluje układ odpornościowy, dzięki czemu pomaga w walce z infekcjami oraz skraca czas ich trwania.
 • Hamuje mnożenie się komórek, przez co pomaga łagodzić objawy łuszczycy.
 • Na co pomaga witamina D? Sprzyja ograniczaniu ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 1. Zwiększa wydzielanie insuliny, przez co pomaga łagodzić objawy cukrzycy typu 2.
 • Wspiera regenerację neuronów, a przez to wywiera korzystny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego.
 • Na co pomaga witamina D dla dorosłych? Hamuje rozrost endometrium oraz stymuluje proces wytwarzania i dojrzewania plemników (spermatogeneza).
 • Istnieją badania[1], wskazujące na związek między depresją a poziomem witaminy D. Statystycznie niedobór metabolitu 25(OH)-witaminy D może wiązać się z podwyższonym ryzykiem rozwoju depresji oraz pogorszeniem efektywności leczenia przeciwdepresyjnego.

Jakie są objawy niedoboru?

Wiesz już, na co wpływa i na co pomaga witamina D w organizmie. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania różnych narządów oraz ogólnego zachowania dobrego samopoczucia. Niedobór witaminy D jest sporym problemem w naszym kraju. Szacuje się, że nawet 90% populacji Polski ma deficyty tej witaminy [2]. Jeśli witamina D dla dorosłych i u dzieci utrzymuje się przez dłuższy czas na niskim poziomie, może to prowadzić do chorób neurologicznych, autoimmunologicznych i układu krążenia.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia suplementacja witaminy D. Jak poznać, że możesz mieć niedobór tego składnika? Do najczęstszych objawów należą:

 • u dzieci: krzywica, częste biegunki i infekcje, zaburzenia nastroju, nadmierna potliwość, problemy ze snem i koncentracją;
 • u dorosłych: osteomalacja i/lub osteoporoza, bóle kości i mięśni, osłabienie mięśni, odkształcenie kości, podatność kości na złamania, większa częstotliwość zapadania na infekcje układu oddechowego, wzmożona nerwowość, depresja, obniżony nastrój, uczucie zmęczenia, nadciśnienie tętnicze, nadmierne wypadanie włosów, swędzenie skóry, wysypki, trudno gojące się rany, problemy z płodnością.

Rozwiązanie: suplementacja witaminy D

Rozwiązaniem na niedobór tego składnika jest właściwa suplementacja witaminy D. Przede wszystkim prowadzi ona do ustąpienia doskwierających i groźnych objawów niedoboru. Pomaga też zapobiegać wielu przewlekłym schorzeniom.

Prawidłowa suplementacja witaminy D powinna zostać dostosowana do wieku, wydajności skórnej syntezy tego składnika oraz potrzeb organizmu. I tak u przedwcześnie urodzonych noworodków do 32. tygodnia życia zaleca się podawanie witaminy D w dawce 800 j/dzień, a u urodzonych między 33. a 36. tygodniem – 400 j/dzień. Suplementacja witaminy D u noworodków donoszonych i niemowląt powinna wynosić 400 j/dzień do 6. miesiąca, a później 400-600 j/dzień.

A jaki poziom u starszych dzieci powinna mieć witamina D? Suplementacja u dzieci w wieku od 1 roku do 10 lat w okresie od października do kwietnia powinna obejmować dawkę 600-1000 j/dobę, a młodzieży od 11 do 18 lat – dawkę 800-2000 j/dobę. W przypadku, gdy nie korzystają oni ze słońca, suplementację należy prowadzić przez cały rok.

U kobiet w ciąży i karmiących piersią zalecaną dawką składnika jest przynajmniej 2000 j/dzień. Suplementacja witaminy D u dorosłych w wieku od 19 do 65 lat wynosi 800-2000 j/dobę od października do kwietnia. Jeśli jednak dorośli nie korzystają ze słońca, należy ją prowadzić przez cały rok.

Seniorzy w wieku od 65 do 75 lat oraz osoby z ciemną karnacją powinni suplementować witaminę D w dawce 800-2000 j/dobę przez cały rok, a seniorzy liczący ponad 75 lat w dawce 2000-4000 j/dobę. Suplementacja witaminy D u osób otyłych powinna obejmować podwojoną dawkę względem rówieśników.

Przedstawione zalecenia to standaryzowane wytyczne dotyczące osób zdrowych. Osoby cierpiące m.in. na przewlekłe choroby zapalne, przyjmujące leki przeciwpadaczkowe czy trwale unieruchomione wymagają indywidualnej dawki preparatów.

Bibliografia:

 1. Anglin, R., Samaan, Z., Walter, S., & McDonald, S. (2013). Vitamin D deficiency and depression in adults: Systematic review and meta-analysis. The British Journal of Psychiatry, 202(2), 100-107. doi:10.1192/bjp.bp.111.106666
 2. Joanna Morga (PAP), Ekspert: ponad 90 proc. Polaków ma niedobory witaminy D, PAP, naukawpolsce.pl publ. 21.02,2014, dost. 26.06.2023